Historia

p004_1_24W 1945 roku, powiat i miasto Kwidzyn od rosyjskich władz wojskowych przejęła administracja polska. W dniu 24 marca 1945 roku przybył do Kwidzyna Wiesław Sztejnike – Pełnomocnik Rządu RP, który przejął władzę od komendantury radzieckiej, a od 23 kwietnia 1945 roku rozpoczął organizowanie administracji publicznej – jako pierwszy polski starosta. Jednakże kwidzyńska komenda wojskowa została zlikwidowana dopiero w połowie lipca 1945 r., i wtedy dopiero jej funkcje przejęła całościowo polska administracja.

W lipcu 1945 r. miasto i powiat kwidzyński – jako część terenów dawnych Prus Wschodnich włączono do województwa gdańskiego. Zakończenie II wojny światowej przyniosło radykalną zmianę sytuacji Kwidzyna – nastąpiła tu niemal całkowita wymiana ludności – było to wydarzenie bezprecedensowe w jego kilkusetletniej historii. W 1945 roku, powiat i miasto Kwidzyn od rosyjskich władz wojskowych przejęła administracja polska. W dniu 24 marca 1945 roku przybył do Kwidzyna Wiesław Sztejnike – Pełnomocnik Rządu RP, który przejął władzę od komendantury radzieckiej, a od 23 kwietnia 1945 roku rozpoczął organizowanie administracji publicznej – jako pierwszy polski starosta. Jednakże kwidzyńska komenda wojskowa została zlikwidowana dopiero w połowie lipca 1945 r., i wtedy dopiero jej funkcje przejęła całościowo polska administracja.

W lipcu 1945 r. miasto i powiat kwidzyński – jako część terenów dawnych Prus Wschodnich włączono do województwa gdańskiego. Zakończenie II wojny światowej przyniosło radykalną zmianę sytuacji Kwidzyna – nastąpiła tu niemal całkowita wymiana ludności – było to wydarzenie bezprecedensowe w jego kilkusetletniej historii.

W wyniku przymusowej ewakuacji, zarządzonej przez władze niemieckie, w 1945 r. około 99% mieszkańców opuściło rodzinne miasto, jak się okazało – na zawsze. Na terenach powiatu i w samym Kwidzynie zachowała się część autochtonicznej ludności polskiej, jednak zasadniczą część mieszkańców stanowić zaczęli przybywający tu repatrianci – w większości ze wschodnich części terytorium Polski przedwojennej.

Do miasta przybyli pierwsi osadnicy, a wśród nich myśliwi – którzy rozpoczynają proces organizacji łowiectwa polskiego na tych terenach. Najbardziej aktywni z nich od zera zaczęli budować struktury łowieckie – gdyż poprzednio istniejące na tych terenach były pod niemiecką administracją. Niewątpliwie powojenna działalność łowiecka mogła być tu wskrzeszona przede wszystkim przez myśliwych przedwojennych – mających wcześniejsze doświadczenia i przy tym sporo samozaparcia, a nawet odwagi.

Z dniem 21 lipca 1945 roku swoją działalność rozpoczyna Nadleśnictwo Kwidzyn. Nadleśnictwo objęło pod swój zarząd wszystkie lasy położone na terenie powiatu kwidzyńskiego (poza gminą Ryjewo) oraz część lasów w powiecie Susz. W dniu 10 listopada 1945 roku do Kwidzyna przybywa z Torunia inż. Bolesław Usow (na zdjęciu obok) z dekretem wyznaczającym go na nadleśniczego. Z dniem 1 grudnia 1945 roku obejmuje to stanowisko. Był on wielkim pasjonatem myślistwa i od pierwszych dni po przybyciu włączył się oraz bardzo zaangażował w proces tworzenia od podstaw stowarzyszenia polskich myśliwych na tym terenie. Szybko został również doceniony przez otoczenie – nie tylko jako fachowiec leśnik i myśliwy, ale również jako człowiek oraz żołnierz niepodległościowego podziemia. Po ustanowieniu w 1946 r. funkcji Łowczego Powiatowego zostaje on na nią powołany, a jego zastępcą (jako podłowczy w 1947 r.) zostaje lekarz weterynarii Jan Janiuk.

Myśl o utworzeniu koła łowieckiego – u tych myśliwych, którzy przybyli na te tereny jako pierwsi, zrodziła się już wiosną 1945 roku. Z ich wspomnień wynika, że w miesiącu październiku 1945 roku odbyło się pierwsze zebranie myśliwych pragnących utworzenia koła łowieckiego. Wkrótce po tym spotkaniu, w starostwie powiatowym złożono wszelkie wymagane dokumenty celem rejestracji i uzyskania osobowości prawnej koła. Wśród założycieli koła byli (brak dokumentów uniemożliwia podanie pełnej listy członków założycieli): Władysław Barczykowski, Stanisław Błachuta, Jan Duda, Józef Dudziak, Jan Janiuk, Stanisław Jędras, Bronisław Krukowski, Kazimierz Kwiatek, Czesław Olejnik, Witaliusz Parafinowicz, Stanisław Rzeszutko, Jerzy Sołtyski, Józef Studziński, Roman Steinbart, Wiesław Sztejnike, Wojciech Suczyński, Bolesław Usow, Kazimierz Węcławowicz, Józef Zieliński.

Na kolejnym zebraniu założycielskim (które odbyło się najprawdopodobniej w grudniu 1945 r.) opracowano i przyjęto Statut Koła oraz wybrano pierwszy zarząd naszego koła w składzie:

  1. Prezes – inż. Jerzy Sołtyski – komisarz Ziemski Starostwa Kwidzyn
  2. Łowczy – inż. Bolesław Usow- nadleśniczy Nadleśnictwa Kwidzyn
  3. Sekretarz – Bronisław Krukowski- sekretarz Nadleśnictwa Kwidzyn
  4. Skarbnik – Jan Janiuk – kierownik Lecznicy Zwierząt w Kwidzynie

Na przełomie lat 1945/46 do Kwidzyna przybywają kolejni pasjonaci myślistwa tacy jak Mieczysław Szpakowski i od razu włączają się w prace organizacyjne koła. Początkowa liczba członków koła to 20-25 myśliwych. (brak dokładnych danych). W miarę upływu czasu przybywali nowi myśliwi. Terenem działania ówczesnego koła był obszar całego powiatu kwidzyńskiego łącznie z gminą Ryjewo, która także wówczas wchodziła w skład powiatu kwidzyńskiego. W roku 1946 wprowadzono obowiązek przeprowadzenia egzaminów łowieckich dla wszystkich myśliwych. Drugim wydanym ważnym zarządzeniem władz w roku 1947 było unieważnienie wszystkich zezwoleń na posiadanie broni myśliwskiej wydanych przez Starostwa. Zaznaczono przy tym, że Powołany Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Gdańsku jest jedynym kompetentnym urzędem do wydawania zezwoleń na posiadanie broni myśliwskiej. Aby brać udział w polowaniach, należało posiadać również kartę łowiecką. Kartę łowiecką wydawał starosta w porozumieniu z Powiatowym Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego.

W 1947 roku członek naszego koła kolega Bolesław Usow otrzymuje Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej – było to pierwsze po wojnie odznaczenie łowieckie w powiecie kwidzyńskim.

Przełomowym okresem w łowiectwie polskim i naszego koła był rok 1952, kiedy ukazał się Dekret Prezydenta Polski z dnia 29 października 1952 r. o prawie łowieckim wg. którego łowiectwo to planowe gospodarowanie zwierzyną dziko żyjącą – zgodnie z potrzebami gospodarki narodowej i wymaganiami ochrony przyrody. Zniósł on powiązanie prowadzenia polowania z własnością gruntów i podzielił obszar państwa na obwody łowieckie.

Na podstawie Dekretu o prawie łowieckim, z dniem 4 maja 1953r. Minister Rolnictwa wprowadził Zarządzenie w sprawie likwidacji stowarzyszenia pod nazwą „Polski Związek Łowiecki”, w zamian powołano Zrzeszenie Polski Związek Łowiecki. Nowy Statut Łowiecki wprowadził obowiązek przynależności każdego myśliwego do Polskiego Związku Łowieckiego i przekształcenie Towarzystw w Koła Łowieckie. Koła łowieckie otrzymały osobowość prawną i stały się członkami zrzeszenia. Statut ten zlikwidował również Powiatowe Rady Łowieckie – pozostawiając jedynie łowczych powiatowych.

Pod koniec roku 1954 proces tworzenia „kół branżowych” doprowadza do kolejnego podziału koła „Knieja”. W większości funkcjonariusze MO odchodzą tworząc Koło Łowieckie „Odyniec”, potocznie zwane „kołem milicyjnym”, wraz z przydzielonymi wg. nowo wprowadzonego podziału terenów na obwody łowieckie – obwodami 90 i 105.

Koło „Knieja” pozostało w nowo wprowadzonych obwodach oznaczonych jako Obwód 94 oraz 98 i na tych obwodach prowadzi gospodarkę łowiecką do dnia dzisiejszego.

Obwód Nr 94 – to obszar o powierzchni 6289 ha, który położony jest na terenie gmin Kwidzyn i Gardeja, a obwód Nr 98 – obszar o powierzchni 6245 ha położony na terenie gminy Gardeja. Stan myśliwych koła „Knieja” utrzymywał się do 1980 roku w granicach od 23 – 35 członków, następnie w latach 90-tych to stan w granicach 40 – 45 członków. Obecnie koło tworzy 50 myśliwych. W latach 1960-1970 członkami koła były dwie kobiety: Ewa Janiuk-Cydorowicz i Teresa Jabłońska-Stachurska, a obecnie wśród naszych członków posiadamy jedną „Dianę” – Annę Dudziak-Grabarek.

W skład podstawowej zwierzyny grubej w obu obwodach wchodzi; daniel, sarna polna i leśna oraz dziki. Łoś i jeleń w zasadzie stałych ostoi w naszych obwodach nie posiadają. Członkowie koła w latach powojennych zastali na swym terenie pojedyncze sztuki danieli (około 9). Trzeba było mozolnej i upartej pracy hodowlanej nad odbudową tego stada. W 1980 roku osiągnięto stan danieli w naszych obwodach na poziomie 100 sztuk, aby po latach osiągnąć stan obecny – tj. około 350 osobników. Po roku 1959, w miarę wzrostu stada danieli, zaczęto wydawać odstrzały na byki daniela. Na dzień dzisiejszy, w naszym obwodzie łowieckim pozyskano cztery byki, których poroża wycenione zostały na medale.

Na dzień dzisiejszy, w naszym obwodzie łowieckim pozyskano cztery byki, których poroża wycenione zostały na medale. Pierwszego daniela, którego łopaty wycenione zostały na medal brązowy pozyskał w sezonie 1995/96 Andrzej Mularczyk. Kolejnego, również wycenionego na brązowy medal w sezonie 2000/01 Lech Zakrzewski. W sezonie 2009/10 dwóch naszych Kolegów – Marek Wojtynowski i Jan Rentflejsz pozyskało byki, których łopaty wyceniono na złoty medal. Medalowym trofeum poszczycić się może także Eugeniusz Wojtynowski. W dniu 14 sierpnia 2009 r. pozyskał on rogacza, którego parostki wyceniono na srebrny medal. Tak mocne osobniki pozyskane w naszych łowiskach świadczą o prawidłowo prowadzonej przez naszych poprzedników i nas gospodarce hodowlanej. Ponadto na terenach naszych obwodów łowieckich występują; lis, jenot, borsuk, zając, nielicznie piżmaki i wydra oraz ptactwo łowne. W roku 1960 zorganizowano fermę hodowlaną bażantów. W tymże roku rozpoczęto odłów zajęcy na eksport. Wyhodowane bażanty w latach 1963-67 zasiedlały nasze łowiska oraz były dla koła towarem eksportowym. W latach 1975-76 wypuszczono do łowisk 850 sztuk dorosłych bażantów. W sezonie 2007/2008 zakupiono 318 szt. bażantów i zasiedlono nimi ponownie łowiska. Hodowla bażantów, przez członka naszego Koła – Jana Beczka, kontynuowana jest po dzień dzisiejszy.

W lutym 2007 roku Andrzej Mularczyk zainicjował introdukcję muflonów w obwodzie 94. Zakupiono 11 muflonów (5 owiec, 3 tryki, 3 jagnięta). Po dwóch latach hodowli naliczyliśmy 24 muflony. Na przełomie listopada i grudnia 2009 roku zakupiliśmy 26 szt. zajęcy w celu zasilenia jego populacji. Od lat mamy stabilną sytuację finansową i pomimo wypłat niemałych odszkodowań łowieckich nigdy nie byliśmy zagrożeni utratą płynności finansowej.

Corocznie z funduszy koła dokonujemy zakupów w celu zimowego dokarmiania kilku ton kiszonki, kukurydzy w kolbach, kasztanów, siana i odpadów korzennych. Pomimo ponoszonych dużych nakładów pracy i czasu w walce z minimalizacją szkód łowieckich, kwoty wypłacane rolnikom za zniszczone uprawy są znaczne.
W dzierżawionych obwodach łowieckich wybudowaliśmy 26 paśników oraz 69 ambon. Uprawiamy poletka o łącznej powierzchni 8,48 ha, a na części z nich produkujemy pasze dla potrzeb zimowego dokarmiania.

Obecny stan zwierzyny, w obu obwodach: Jeleń ok. – 15 szt., Daniel – ok. 350 szt. Sarna – ok. 450 szt., Muflon – ok. 30 szt. Dzik – ok.430 szt.

Pozyskana zwierzyna w latach 1999 – 2011
SEZON ŁOWIECKI JELEŃ DANIEL SARNA DZIK LIS
1999/2000 1 37 81 68 25
2000/2001 1 37 75 69 74
2001/2002 3 39 103 75 103
2002/2003 2 39 106 102 89
2003/2004 2 43 137 106 68
2004/2005 44 133 92 56
2005/2006 36 125 161 62
2006/2007 23 149 112
2007/2008 1 24 73 157 71
2008/2009 1 48 83 245 25
2009/2010 2 67 161 220 55
2010/2011 2 93 100 295 100

Rok 1985 to pierwsze udostępnienie łowisk i polowanie na rogacza dla myśliwych dewizowych z Danii. Do dziś koło pozyskuje środki ze sprzedaży polowań na rogacze i daniele – byki. Corocznie pozostawiamy do dyspozycji myśliwych zagranicznych 10-15 rogaczy i 4-6 danieli byków.

Członkowie koła posiadają kilkanaście ułożonych i dobrze pracujących psów myśliwskich. Andrzej Mularczyk od wielu lat jest hodowcą posokowców bawarskich, a od 2000 roku – instruktorem kynologicznym. W 1998 r. współorganizował próby polowe wyżłów i psów małych ras w Mątowach koło Malborka, w 1999 roku współorganizował konkurs tropowców i wyżłów w Nowinach koło Tolkmicka, w 2000 r. posokowców i tropowców w Polnie koło Kwidzyna, w 2001 roku podobnych prób w Gołąbkach koło Pasłęka a w 2002 roku konkurs dzikarzy i tropowców także w Gołąbkach. Tomasz Janiuk jest przewodniczącym Komisji Kynologicznej w okręgu elbląskim i lektorem kynologii. Prowadzi wykłady na kursach dla nowowstępujących, posiada hodowlę ogara polskiego – jest częstym uczestnikiem wystaw hodowlanych i konkursów, gdzie jego psy osiągają wysokie lokaty. Jedna suka była championem Polski oraz posiadała certyfikat psa użytkowego, druga jest młodzieżowym championem Polski. W 2010 roku był współorganizatorem konkursu posokowców i tropowców w Brokowie k/ Kwidzyna, a w roku 2011 w Miłosnej koło Kwidzyna.

W kole dużą uwagę przykłada się do corocznych przeglądów posiadanej myśliwskiej broni strzeleckiej, organizowanym treningom strzeleckim oraz wewnętrznym zawodom strzeleckim w kole. Rok 1978 naznaczony jest sukcesami strzeleckimi na wyższym szczeblu tj. ZW PZŁ. Bolesław Kuzimski, Kazimierz Reszczyński i Władysław Barczykowski zdobyli II miejsce drużynowo, a Bolesław Kuzimski II miejsce indywidualnie na zawodach wojewódzkich w Elblągu. Bardzo dobrze wypadła również reprezentacja naszego Koła na zawodach okręgowych w Brokowie. 26 czerwca 1988 r. na III Wojewódzkich Zawodach w Strzelaninach Myśliwskich PZŁ województwa elbląskiego drużyna w składzie: Mieczysław Grocholewski, Tadeusz Ciejko i Bolesław Kuzimski zajęła pierwsze miejsce. Członkowie koła corocznie uczestniczą w organizowanych przez ZO PZŁ w Elblągu zawodach strzeleckich dla myśliwych.
Koło posiada określone zasługi w dziedzinie promocji, propagowaniu łowiectwa i życiu kół łowieckich Ziemi Kwidzyńskiej i Dolnego Powiśla. W 2005 roku otrzymało pamiątkowy medal z okazji V jubileuszowego Przeglądu Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasz Bielawskiego – w organizacji którego zaangażowanych jest wielu naszych członków.

Systematycznie, od 1999 roku, kolejno w tygodnikach Kurier Kwidzyński oraz Puls Kwidzyna – Leszek Parus zamieszcza artykuły o łowiectwie. Ukazało się ich ponad 400. Publikuje on także w prasie łowieckiej i wydawnictwach regionalnych, a przez wiele lat był lektorem z dziedziny kultury łowieckiej na kursach dla nowowstępujących do PZŁ. Do dziś przeprowadza pogadanki dla młodzieży gimnazjalnej przed corocznie organizowanym przez Kwidzyńskie Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Tradycji Łowieckich konkursem „Myśliwy, las i jego zwierzyna”, którego współorganizatorami są także członkowie naszego Koła. W 1996 w telewizji kablowej Kwidzyn i radiu Kwidzyn prowadzone były cykliczne gawędy o łowiectwie. Z wiedzy przyrodniczej członków naszego koła korzystają również Szkolne Koła Ligi Ochrony Przyrody w obwodach (Czarne Dolne, Trumieje, Wandowo).

p004_1_05Członkowie koła są w gronie organizatorów Powiślańskiego Przeglądu Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego, który odbywa się od 2001 roku w Kwidzynie oraz współorganizatorami czterech cyklicznych wystaw o tematyce łowieckiej w Muzeum Zamkowym w Kwidzynie – udostępnianych szerokiej publiczności: w 1995 roku „50 lat łowiectwa na Ziemi Kwidzyńskiej”, w 1996 roku „Łowiectwo w malarstwie, grafice i literaturze w XVI-XIX w”, w 1998 r. „Portret Myśliwego”, w 2000 r. „Tradycje i zwyczaje łowieckie na Dolnym Powiślu”. Myśliwy z naszego koła był współorganizatorem festiwalu Muzyki Myśliwskiej i XI Ogólnopolskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich „O Róg Wojskiego” w czerwcu 2006 r. W 2010 roku odbył się jubileuszowy X Powiślański Przegląd Muzyki i Kultury Myśliwskiej im Tomasz Bielawskiego, z tej okazji wydano folder opracowany i sfinansowany przez członków naszego koła.

Koło posiada zespół sygnalistów myśliwskich. Od 1983 roku Jan Rentflejsz – zainspirowany przez kolegów, rozpoczyna oprawę polowań i uroczystości koła swą grą na rogu myśliwskim. W roku 1989 na staż do koła przychodzi jego syn Andrzej. Stanowią oni od tego czasu duet trębaczy – sygnalistów. W roku 2000 na staż przyjęty zostaje drugi syn Jana – Jarosław także grający. Członkowie naszego koła mają to szczęście (nie dane przez św. Huberta wszystkim kołom), że polują i grają trzej myśliwi z jednej rodziny tworząc najprawdopodobniej jedyne rodzinne trio sygnalistów-myśliwych w kraju. Na naszych polowaniach i pokotach – na ich zakończenie, mamy możliwość wysłuchiwania sygnałów na cześć każdego pozyskanego zwierza. To jest element historii i tradycji kultywowany w kole. Zespół występuje udanie na II, III i IV Powiślańskim Przeglądzie Muzyki i Kultury Myśliwskiej im. Tomasz Bielawskiego w kategoriach zespołowych i indywidualnych.

W roku 1980 obchodziliśmy uroczyście 35-lecie swego powstania. Z okazji tego święta wykonany został specjalny proporczyk oraz pamiątkowy medal.

p004_1_06p004_1_07

Szczególnie uroczyście obchodzone było 60 – lecie powstania koła. Podczas organizowanych przez nas powiatowych obchodów święta „Hubertusa” otrzymaliśmy sztandar. Uroczyście wręczony został on nam w dniu 6 listopada 2005 roku. Pierwszym chorążym członkowie naszego koła wybrali Władysława Barczykowskiego. Sztandar poświęcił okręgowy kapelan myśliwych ks. Mirosław Masztalerek. Sztandar, po części zrefundowany był ze składek członków koła. Z okazji tej wydano kolejną monografię koła opracowaną przez Tomasza Janiuka i Leszka Parusa

p004_1_08Dzień wcześniej, w sposób uroczysty i zgodnie z łowieckim ceremoniałem – odbyła się uroczystość odsłonięcia w łowisku Polno kamienia upamiętniającego 60-lecie powstanie koła. Zaszczytu odsłonięcia kamienia dostąpili najstarsi członkowie Koła: Bogdan Zarzycki, Kazimierz Reszczyński i Zdzisław Sobol, a poświęcił go proboszcz parafii Nowa Wioska ks. Eugeniusz Potoniec.

Co roku zbieramy się przy nim w chwilach ważnych dla Koła i podczas uroczystego rozpoczęcie sezonu łowieckiego – kiedy to zapalamy wspólnie przy nim znicze – ku pamięci Kolegom, którzy polują już w krainie wiecznych łowów.

Na terenie naszego obwodu znajduje się jeszcze jeden kamień pamiątkowy – związany z historią koła. Jest to kamień z tablicą ufundowany w roku 2006 przez polujących w naszym Kole synów – pamięci ich ojców, myśliwych i organizatorów powojennego łowiectwa na tych terenach

p004_1_10p004_1_00Z okazji jubileuszu 60-lecia wydaliśmy również pamiątkowy nóż myśliwski z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem członka koła oraz znaczek do kapelusza

Zawsze aktywnie uczestniczyliśmy w corocznych uroczystościach święta myśliwych organizowanych przez władze administracyjne powiatu i województwa. W 2009 roku, jako gospodarze, organizowaliśmy kolejne a przypadające na nasze koło, obchody święta – „Hubertusa” Powiatowego oraz braliśmy udział w „Hubertusie Pomorskim” na zamku w Gniewie – w Okręgu Gdańskim. Corocznie bierzemy udział w uroczystościach Hubertowskich Okręgu Elbląskiego.

Corocznie organizowane są przez nas uroczyste Polowania Hubertowskie oraz Wigilijne, przy udziale zaproszonych gości i z zachowaniem pełnej oprawy wynikającej z tradycji łowieckiej. Od kilkunastu lat organizujemy coroczne karnawałowe bale myśliwskie oraz spotkania członków wraz z rodzinami i sympatykami łowiectwa – tzw. ” Powitanie lata”.

slad9jpg_1

Dwóch członków naszego koła (Mieczysław Szpakowski i Jan Janiuk) w latach 1960 – 1970 pełniło funkcje we władzach Zarządu Wojewódzkiego PZŁ w Gdańsku, a Kazimierz Kraszewski w latach 1973 – 1975 był członkiem Sądu Wojewódzkiego PZŁ w Gdańsku. Włodzimierz Jackowski i Kazimierz Reszczyński w latach 1983 – 1995 byli członkami Wojewódzkiej Rady Łowieckiej w Elblągu, a Kazimierz Reszczyński od 1991 do 2000 roku członkiem WRŁ i ORŁ w Elblągu, natomiast od 2000 r. do 2005 r. członkiem Okręgowej Komisji Rewizyjnej w Elblągu.

Od 1995 do 2005 roku Andrzej Mularczyk był członkiem Komisji kynologicznej ORŁ a od 2005 roku jest członkiem komisji kultury. Leszek Parus od roku 2000 do chwili obecnej jest członkiem komisji kultury. Od 2010 r. w składach komisji problemowych Okręgowej Rady Łowieckiej zasiadają: Marek Wojtynowski w Okręgowej Komisji Rewizyjnej, Jarosław Borzeszkowski w Okręgowym Sądzie Łowieckim, Andrzej Mularczyk i Leszek Parus w Komisji Kultury a Tomasz Janiuk przewodniczy Komisji Kynologicznej.

p004_1_26m_zloto

Działalność w obszarze prowadzenia gospodarki łowieckiej, ochrony i regulacji populacji zwierzyny na dzierżawionych przez nas obwodach łowieckich a także zaangażowanie w propagowaniu przez kolegów tradycji łowieckich – wysoko była i jest oceniana przez władze okręgowe PZŁ. We wrześniu 1998 r. Koło zostało odznaczone Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej, a w kwietniu 2011 roku najwyższym odznaczeniem PZŁ – „ZŁOM”.
Posiadamy własną odznakę za 10, 20 i 30 letni staż w kole oraz odznaczenie „Za zasługi dla Koła” – nadawane zgodnie z opracowanym i zatwierdzonym przez Walne Zgromadzenie Członków regulaminem. Posiadamy własną odznakę za 10, 20 i 30 letni staż w kole oraz odznaczenie „Za zasługi dla Koła” – nadawane zgodnie z opracowanym i zatwierdzonym przez Walne Zgromadzenie Członków regulaminem.

p004_1_20p004_1_21p004_1_22p004_1_23

Prowadzimy również własną stronę internetową www.knieja-kwidzyn.pl, na której przedstawiamy naszych członków, trofea, wspomnienia i utrwalone na fotografii momenty realizacji naszego łowieckiego hobby i kultywowania tradycji łowieckich. Od kilku lat prowadzimy kronikę, gdzie zgromadzono kilkaset zdjęć z życia koła i jego działalności

W dniu 24 października 2010 roku odbyły się uroczystości obchodów 65-lecia powstania koła. Obchody rozpoczęto od zorganizowanego „Hubertowskiego” polowania zbiorowego, a po jego zakończeniu i uroczystym pokocie – wraz z zaproszonymi gośćmi spotkaliśmy się na wspólnej biesiadzie myśliwskiej. Tam w podniosłej atmosferze wraz przedstawicielami władz administracyjnych, związkowych oraz przedstawicielami pozostałych kwidzyńskich kół łowieckich – wysłuchaliśmy szereg serdecznych życzeń i gratulacji z okazji naszego święta. Do uświetnienia uroczystości przyczynił się także zaproszony Zespół Muzyki Myśliwskiej Hubertus – oprawiając ją sygnałami i muzyką myśliwską.

p004_1_25

Najważniejsze daty z najnowszej historii koła:

23 kwietnia 1992 r. – Walne Zgromadzenie Członków przyznaje tytuł Honorowego Prezesa Bogdanowi Zarzyckiemu

4 listopad 1995 r. – uroczyste obchody 50 lecia powstania Koła

2 września 1998 r. – koło zostaje odznaczone Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej

7 października 2000 r. – w kole gości 30 osobowy zespół sygnalistów myśliwskich z partnerskiego miasta Celle (Niemcy)

31.VIII-3.IX 2001 r. – delegacja Koła gości w ramach rewizyty w Celle

listopad 2001 r . – organizujemy uroczystości powiatowe Hubrtusa

wrzesień 2002 r. – pierwsze sukcesy Jana, Andrzeja i Jarosława Rentflejszów – naszych sygnalistów na II Powiślańskim Przeglądzie Muzyki Myśliwskiej im. Tomasza Bielawskiego

22.I.2003 r. – pierwszy ZŁOM w historii koła nadany zostaje Michałowi Baraniakowi

5 listopada 2005 r. – odsłonięcie kamienia upamiętniającego 60- lecie powstania Koła.

6 listopada 2005 r. – podczas organizowanych przez koło powiatowych obchodów „Hubertusa” otrzymujemy sztandar koła

6 kwietnia 2011 r. – koło zostaje odznaczone najwyższym odznaczeniem PZŁ – „Złom”

Za zasługi dla łowiectwa polskiego w sześćdziesięciopięcioletniej historii Koła Łowieckiego KNIEJA w Kwidzynie wielu naszych kolegów zostało uhonorowanych odznaczeniami łowieckimi. Wielu spośród Nich odeszło już z naszego grona, pozostali ofiarnie do dziś pracują na rzecz łowiectwa. Dzięki nim wszystkim nasze łowiska są dziś bogate w zwierzynę, a tradycje łowieckie przekazywane są nowym pokoleniom myśliwych.

UHONOROWANI ODZNACZENIAMI ŁOWIECKIMI

p004_1_19m_zlotom_srebrom_braz

ZŁOMEM + Michał Baraniak, 2003 r., Kazimierz Reszczyński, 2007 r.

ZŁOTYM MEDALEM ZASŁUGI ŁOWIECKIEJ + Jan JANIUK, w roku 1970 r., Bogdan Zarzycki, 1986 r., + Michał Baraniak, 1988 r., + Włodzimierz Jackowski, 2000 r., (pośmiertnie) Kazimierz Reszczyński, 2001 r., Tomasz Janiuk, 2008 r.

SREBRNYM MEDALEM ZASŁUGI ŁOWIECKIEJ + Bolesław USSOW, 1947 r., + Jan JANIUK, 1961 r., + Kazimierz KRASZEWSKI, 1975 r., + Michał BARANIAK, 1979 r., Bogdan ZARZYCKI, 1979 r., + Zbigniew GOSZCZYŃSKI, 1984 r., + Włodzimierz JACKOWSKI, 1984 r., + Bolesław KUZIMSKI, 1984 r., Kazimierz RESZCZYŃSKI, 1985 r., Tomasz JANIUK, 2003 r., Andrzej MULARCZYK, 2005 r., Władysław BARCZYKOWSKI, 2004 r., Leszek PARUS, 2004 r., Kazimierz KOŃCZALSKI, 2005 r., Stanisław OLSZAŃSKI 2010 r. Andrzej POGOŃSKI 2010 r., Jan RENTFLEJSZ 2010 r.,  Henryk KAPUSTA 2011 r., Eugeniusz WOJTYNOWSKI 2016r., Marek WOJTYNOWSKI, 2016r., Wiesław OSSOWSKI, 2016r.

BRĄZOWYM MEDALEM ZASŁUGI ŁOWIECKIEJ + Jan JANIUK, 1951 r. + Edward DOMARADZKI, 1965 r. + Włodzimierz JACKOWSKI, 1969 r. + Bolesław KUZIMSKI, 1969 r. + Kazimierz KRASZEWSKI, 1970 r. + Michał BARANIAK, 1971 r. + Józef KUŁAK, 1971 r. + Bronisław WOLSKI, 1971 r.+ Zbigniew GOSZCZYŃSKI, 1972 r. Bogdan ZARZYCKI, 1972 r.+ Stefan NAPIERALSKI, 1973 r. Zdzisław SOBOL, 1973 r. Wojciech PŁOCHARSKI, 1974 r. Kazimierz RESZCZYŃSKI, 1980 r. Tomasz JANIUK, 1993 r. + Edward WILIŃSKI, 1993 r. Andrzej MULARCZYK, 1995 r. Władysław BARCZYKOWSKI, 1998 r. Kazimierz KOŃCZALSKI, 1998 r. Leszek PARUS, 1998 r. Stanisław OLSZAŃSKI, 2003 r. Andrzej POGOŃSKI, 2003 r. Jan RENTFLEJSZ, 2003 r. Bernard BOLLIN, 2004 r. Henryk KAPUSTA, 2004 r. Andrzej RENTFLEJSZ, 2004 r. Jan BECZEK, w roku 2006 r. Tomasz BRZEZICKI, 2007 r. Eugeniusz WOJTYNOWSKI, 2007 r. Roman KAWAŁKOWSKI, 2008 r. Mirosław MUSIELEWICZ,2008 r. Tadeusz RESZCZYŃSKI,2008 r. Jarosław RENTFLEJSZ, 2008 r. Marek WOJTYNOWSKI,2008 r. Marek DONDZIAK, 2008 r. + Jan DUBAS, 2008 r. (pośmiertnie) Wiesław OSSOWSKI, 2008 r. Edward BEDNARSKI, 2010 r. Lech ZAKRZEWSKI, 2010 r.

MEDALEM „ZA ZASŁUGI DLA ŁOWIECTWA WOJ. ELBLĄSKIEGO (w roku 1998) + Michał BARANIAK + Włodzimierz JACKOWSKI + Bolesław KUZIMSKI Tomasz JANIUK Andrzej MULARCZYK Leszek PARUS Kazimierz RESZCZYŃSKI Bogdan ZARZYCKI

MEDALEM „ZA ZASŁUGI DLA ŁOWIECTWA ELBLĄSKIEGO OKRĘGU PZŁ Władysław BARCZYKOWSKI, 2008 r.Tomasz JANIUK, 2008 r. Andrzej MULARCZYK, 2008 r. Leszek PARUS, 2008 r. Kazimierz RESZCZYŃSKI, 2008 r. Marek WOJTYNOWSKI, 2011 r. Lech ZAKRZEWSKI, 2011 r.

ODZNAKĄ 50 LAT CZŁONKOSTWA W PZŁ Bogdan Zarzycki, 2005 r.

 

 

Na podstawie: Michał Baraniak – „Koło Łowieckie Knieja w Kwidzynie 1945-1995” oraz „Kroniki Koła” opracowali: Leszek Parus i Lech Zakrzewski styczeń 2012

Leave a Comment